Kriz anında ne yapmalı sorusu birçok insanın sorduğu bir sorudur. Powerbank telefonu kaç kez şarj edebilir? Ne kadar yüksek муествует муествум Pil ömrü pilin değeri ile doğru orantılıdır.

Powerbank modelleri Günümüzün en popüler aksesuarları powerbank’lerdir. Her firma çeşitli kapasite ve özelliklere sahip powerbank’ler sunmaktadır. Powerbank almadan önce dikkat etmeniz gerekenlerBaşlamadan öncelütfen aşağıdakileri okuyun: Bu konuyu makalemizde ele aldık.

Miliamper nedir?

Güç bankaları, diğer tüm telefon ve tabletler gibi, pillerin kapasitesini gösteren bir mAh derecesine sahiptir. mAh, miliamper saatin kısaltmasıdır (İngilizce miliamper saat olarak da bilinir).

Miliamper/saat terimi, bir cihaza verilebilecek miliamper miktarını gösterir.

1 Amper 1000 mAh’dir

Powerbank nedir?

Powerbank’ler 2 ana unsurdan oluşur.

  • Şarj edilebilir batarya Batarya, (V) nominal voltaj ile belirli bir kapasite (mAh) için derecelendirilmiştir.
  • Elektronik devre Bu cihaz, şarj edilebilir pillerin şarj ve deşarj sürecini kontrol eder ve diğer birçok işlevi yerine getirir. aşırı voltaja, aşırı deşarja, sıcaklık kontrolüne vb. karşı koruma.

Powerbank pilleri lityum-iyon hücrelerden (LiIon) veya LiPo (lityum polimer) hücrelerden yapılabilir.

Genellikle 3,7 volt ve 5000 miliamper saat (mAh) arasında nominal gerilime sahip hücreler kullanılır. Piyasada 3.6V, 3.8V ve 3.85V gibi diğer voltajlar da bulunmaktadır.

Güç bankasının reklamı yapılan kapasitesinin dahili pil kapasitesi olduğunu unutmayın!

Şarj cihazlarının üzerindeki 5v 1A, 5v 2A ve 6v 3A sayıları neyi temsil ediyor?

Şarj aletlerinize bakın. Genellikle 5v 1A çıkış gücü yazacaktır. 5V Sabit olan USB çıkışlarıdır. Ancak amper değerleri değişkendir.

1A Çıkış gücüne sahip şarj cihazı 2000 mAhBataryayı2 saatte şarj eder.

Daha yüksek amper çıkışlı şarj cihazları hızlı şarj cihazı dediğimiz cihazlardır. 5v 2A Çıkışlı bir şarj cihazı 2000 mAh‘lik bir Bataryayı Bir saatte şarj edecektir. Yani 1A‘lik bir şarj cihazından iki kat daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Elbette daha yüksek hızlarda şarj eden teknolojiler de var. Genelde özel bobinler ile akım arttırılarak şarj hızı iyileştirilir.

Bir Powerbank bir telefonu kaç kez şarj edebilir?

Denklemi tamamen boşalmış veya yalnızca %10 şarjı olan bir pil kullanarak hesaplayın.

Tamamen boşalmış bir telefonu Powerbank kullanarak şarj etmek için gereken güç miktarını hesaplayın.

Şarj Sayısı = (Powerbank Kapasitesi * 2/3)/ (Cep Telefonu pil kapasitesi)

Örneğin, cep telefonunun pili 3000mAh iken powerbank pilinin 20000mAh olduğunu düşünün.

Şarj Sayısı = (20000 * 2/3)/3000= 4.4

20000mAh’lik bir powerbank ile cep telefonunuzu 4,4 kat şarj edebilirsiniz.

Pili tamamen boşalmamış bir akıllı telefonu şarj etmek istiyorsanız (örneğin, %20’de olan bir cihaz), hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır:

Şarj Sayısı = (Powerbank Kapasitesi * 2/3)/ (1-(Telefon Pil Kapasitesi/100) * Cep Telefonu Pil Kapasitesi)

Powerbank’in kapasitesinin 20000mAh olduğunu ve telefondaki pilin %20 şarj ile 3000mAh olduğunu varsayarsak;

Şarj Sayısı = (20000 * 2/3)/(1-(20/100)*3000) = 5,5

20000mAh’lik bir powerbank ile akıllı telefonunuzu 5,5 kez şarj edebilirsiniz, eğer telefon her şarjda %20 kapasiteye sahipse.

Neden powerbank’lerimizin kapasitesini 2/3 ile çarpıyoruz? Güç bankaları %100 verimlilikte çalışmadığı için kayıplar meydana gelir.

Bir powerbank seçerken, cihaz üzerinde listelenen kapasitenin her zaman doğru olmayabileceğini unutmayın. Bir powerbank’in kapasitesi, voltaj dönüşümü veya kendi kendine deşarj nedeniyle enerji kaybı gibi birçok faktörden etkilenebilir.

Güç bankalarının gerçek kapasitesi genellikle belirtilen kapasitenin yalnızca 2/3’ü kadardır. Bir powerbank seçerken bunu göz önünde bulundurmak önemlidir, çünkü daha küçük kapasiteli bir powerbank cihazınızı tam olarak şarj edemeyebilir.

Isı, günümüzde pil teknolojisinde hala önemli bir faktördür. Şarj kablosu ve powerbank’in bekleyeceği alan daha fazla kayba neden olacaktır.

Powerbank’ler telefona zarar verebilir mi?

Kalitesiz powerbankler telefonların şarj süresini etkileyebilir. Pil ömrü zamanla azalabilir.

Ayrıca bunları da öğrenin!

Lityum-iyon pil içeren güç bankaları check-in yapılamaz. Bunlar yalnızca el bagajınızda saklanmalı ve 100Wh* değerini aşmamalıdır.

Powerbank’inizi tam olarak şarj etmeniz ve boşaltmanız gerekli değildir (tam döngü). Herhangi bir noktada %10, %20 veya %30 ekleyebilirsiniz. Lityum İyon pillerinizi kısmen döngüye sokmak ömürlerini uzatabilir.

Powerbank’ler ortalama 300 şarj döngüsüne sahiptir. İpuçları ve Püf Noktalarını takip ederek Powerbank’inizin ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz!

Bir Powerbank Nasıl Test Edilir

  • Telefonunuzu tamamen şarj edin
  • Powerbank’i %100’e kadar şarj edin
  • Telefonunuzu bir güç bankası ile şarj edin
  • Telefonunuzu tamamen şarj olduğunda kullanın.
  • Tamamen şarj olduğunda telefonunuzu tekrar takın ve bir kez daha şarj edin
  • Telefonunuz kapalıyken, powerbank’inizi kaç kez %100 şarj edebileceğinizi öğrenin.

MakalePowerbanktelefonunuzu üç defaya kadar şarj edebilir. Savaş sona erdi.

Powerbank SSS

Powerbank ne sıklıkla şarj edilir?

Genel olarak, Powerbank’inizi ne kadar sık şarj ederseniz o kadar kısa süre dayanacağını bilmelisiniz. Powerbank’inizi yalnızca gerekli olduğunda şarj edin. Çok fazla kullanmıyorsanız Powerbank’inizi en az üç ayda bir şarj edin.

Telefonumu kullanırken Powerbank ile şarj edebilir miyim?

Powerbank’iniz şarj olurken cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. Telefonunuzun şarj olurken biraz ısınması normaldir. Telefonunuzu şarj olurken kullanırsanız, pilin tam olarak şarj olmayabileceğini bilmelisiniz. Bunun nedeni, şarj olurken güç kaynağını kullanıyor olmanızdır. Tam olarak şarj olmasını istiyorsanız, şarj olurken cep telefonunuzu kullanmamalısınız.

Bazı Powerbank’lerin şarj olması neden daha uzun sürer?

Bazı powerbank’lerin şarj olması daha fazla zaman alır, çünkü piller daha büyüktür ve daha fazla enerji depolama kapasitesine sahiptir. Yüksek kapasiteli 20.000 mAh pilin şarj edilmesi 40 saat sürebilir. Daha küçük 000 mAh powerbank’lerin şarj süreleri sadece birkaç dakikadır.

Powerbank ne kadar süre şarj edilebilir?

Powerbank’i yalnızca tam şarj olması için gereken süre kadar şarj edin. Tam şarja ulaştığında cihazın fişini elektrik kaynağından çekmelisiniz. Kullanım kılavuzu, Powerbank pilinin tamamen şarj olduğunu nasıl anlayacağınızı size söyleyecektir. Ancak çoğu Powerbank, kalan şarjı gösteren bir ışıkla birlikte gelir. Powerbank’in türü, pilin tam kapasitesine ulaşmasının ne kadar süreceğini belirleyecektir. Daha ağır hizmet tipi bir Powerbank’in şarj süresi daha küçük bir Powerbank’inkinden daha uzundur. Genel olarak, bir Powerbank’in tamamen şarj olması 1 ila 2 saat arasında sürer!

Powerbank’inizi gece boyunca şarj edebilir misiniz?

Powerbank’inizi gece boyunca şarj etmekten kaçınmak en iyisidir. Büyük bir hasara neden olmasa da pil zamanla yıpranacaktır. Düşük kaliteli Powerbank’leri tamamen şarj olduktan sonra, özellikle de doğrudan güneş ışığı altında bağlı bırakırsanız aşırı ısınma meydana gelebilir. En iyisi, tam kapasitesine ulaştığında Powerbank’in bağlantısını kesmektir.

Bir Powerbank ne kadar süre kullanılabilir?

Bir powerbank’in ömrü ürüne bağlı olarak değişir. Ancak, genel olarak bir powerbank en az birkaç yüz şarj döngüsü boyunca dayanmalıdır. Powerbank’inizi sık kullanırsanız daha fazla şarj döngüsü kullanırsınız. Daha yüksek dayanıklılığa sahip powerbank’ler 1.000 şarj döngüsüne kadar dayanabilir. Ancak, daha küçük Powerbank’lerin çoğu yalnızca 200 veya 300 şarj döngüsüne dayanabilir. Powerbank’lerin yaşı, kullanım ömürleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Cihazların içindeki piller yaşlandıkça daha az etkili hale gelir.