Şunları içeren bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz:Bilgisayarım kulaklıkları tanımıyorBilgisayarınız kulaklıkları görmüyorsa, bu makalede açıklanan çözümlerimizi kullanabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar Windows 10’a yükselttiklerinde veya Windows 10’u yeni bir bilgisayara yüklediklerinde ses sorunları yaşarlar. Bu durum masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda meydana gelebilir. Belki de Windows 10’u yüklediğinizde bilgisayarınızda ses yoktu. Birkaç ay sonra bilgisayarın ses kalitesi düşmeye başladı. PC başladı Kulaklıklar algılanmıyor.

Bilgisayarımın kulaklıkları algılamaması sorunu nasıl çözülür?

Böyle bir senaryo gerçekleşirse yapmanız gerekenlerin bir listesini aşağıda bulacaksınız.

Kablolu kulaklık kullanıyorsanız ses girişini kontrol edin.

Ses kartında mavi, pembe, yeşil ve turuncu renkli girişler arasında seçim yapabilirsiniz. Renkli soket girişlerinin işlevi Ses kartlarının rengi değişir.

Ses bağlantı noktasını bilgisayarın yan tarafında veya arkasında bulabilirsiniz. Genellikle bir kulaklık simgesiyle işaretlenir. Kulaklığınızı takın.

Bilgisayarınızdaki kulaklık soketlerini temizleyin.

Toz, tüy ve kir, jak bağlantı noktası ile kulaklıklar arasında parazite neden olabilir. Kulaklıklar ve bağlantı noktası temizlenerek bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Kablosuz bir kulaklık kullanıyorsanız tekrar eşleştirin.

 1. Başlat> Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar bölümüne gidin. Sağ üst köşede bulunan Bluetooth anahtarını açın.
 2. Daha Fazla Bilgi İçin Buraya Tıklayın Bluetooth veya başka bir cihaz ekleyin Windows 10, Bluetooth özellikli cihazları eşleştirmenize olanak tanır. Üç seçenek içeren yeni bir pencere görünecektir. Bluetooth üzerine tıklayın.
 3. Tarama tamamlandığında, bağlanmak için cihazınıza tıklayın. Tarama tamamlandığında, bağlanmak için cihazınızın adına tıklayın. Eşleştir’e basın.

Gerisini Windows 10 halledecektir. Eşleştirme tamamlandığında aşağıdakileri göreceksiniz. Bağlandı Cihaz listenin altında listelenmiştir.

Farklı bir kulaklık deneyin.

Kulaklıklı mikrofon seti düzgün çalışmıyor olabilir. Bilgisayarınıza farklı bir kulaklık bağlayın ve ardından sesi kontrol edin.

Kulaklığınızın varsayılan olarak ayarlandığından emin olun.

Görev çubuğunun sağ alt köşesindeki Ses simgesine tıklayın ve “Bu durumda “SesAyarlarını Aç “ı seçin Kulaklığınızın seçili olduğundan ve ses kontrolünün açık olduğundan emin olun.

Ses kontrolünü kontrol edin.

Bilgisayarınızın ses düzeyini kontrol etmek için Ses simgesine sağ tıklayın ve “Ses düzeyini kontrol et “i seçin. Kulaklığınızı duyabilmeniz için sesi açın.

Windows Sorun Giderici’yi çalıştırın.

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri sorununuza çözüm olmadıysa, Windows Sorun Giderici’yi çalıştırmalısınız. Bu aracı kullanmak için aşağıda listelenen adımları izleyin:

 1. Ardından,Başlat ekranına Sorun Giderme yazın Daha iyi bir alternatif arayın düğmesine tıklayın ve ardından Sorun Giderme Arama sonuçları’nı seçin.
 2. Ses ekipmanını açmanız istenirse bu bağlantıya tıklayın. Hayır.

Ses sorun gidericisini çalıştırın.

Emindeğilseniz, lütfen bizimle iletişime geçin.Haladüzgün çalışmayan bir bilgisayarımvarKulaklık algılanmadı sorunu devam ediyorsa, Ses sorun gidericisini çalıştırın.

 • Windows Ayarları‘nı açarak Ses sorun gidericisini açınBağlantıya tıklamaksizi bu konuda daha fazla bilgi edinebileceğiniz sayfaya götürecektir. Başlat > Aşağıdakiler hakkında da daha fazla bilgi edinebilirsiniz:Güvenliğinizi güncelleyin‘ seçeneğine tıklayın.
 • Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın “Sorun Giderme” ve bir‘Ses Oynatma‘ seçin.‘Sorun gidericiyi çalıştır’a tıklayınTalimatları izleyin.

ÇözümlerKulaklık bilgisayarım tarafından algılanmıyorBilgisayar kulaklıksorununu görmüyor.

Ses ayarlarını kontrol edin.

Kulaklığın veya mikrofonlu kulaklığın sesi kapatılmış veya azaltılmış olabilir.

Ses Kartı Sürücülerini Güncelle

Ses kartı sürücüsünü güncelleyin;

 1. Ardından, Başlat ekranına Aygıt yöneticisi yazın Daha iyi bir alternatif arayın düğmesini tıklatın ve ardından Aygıt Yöneticisi Menü içinde.
 2. Ses, video ve oyun kumandaları Seçeneğe çift tıklayın.
 3. Ses donanımı adına tıklayın ve ardından seçin. Sürücü Yazılımını Güncelle Menüde.
 4. Sürücü yazılımınızı otomatik olarak güncelleyin Windows’un sürücü yazılımını güncelleştirmesini bekleyin.

Windows Güncelleme Kontrolü

Windows güncel değilse, güncelleyin. Bir Windows Güncellemesi yükledikten sonra bir sorun yaşarsanız, güncellemeyi kaldırın.

 • Bir Windows Güncellemesini kaldırmak, Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik‘e gitmek kadar basittirDevam etmek için bağlantıya tıklayın. Windows Update.
 • “En son güncelleme geçmişini görüntüle” sekmesinetıklayın ve“Güncellemeleri Kaldırma“ya tıklayınEn üstteki “” seçeneğine tıklayarak en son güncellemeyi kaldırın.

Şimdi son çözümegelelimKulaklık bilgisayarım tarafından algılanmıyorBilgisayar kulaklığı görmüyor.

Bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirin.

Kulaklık sorunları bir program yükledikten sonra ortaya çıktıysa ve bu programı kaldırmak bile yardımcı olmadıysa Pencereler Sistem geri yükleme Kulaklığınızın çalıştığı bir tarihe sistem geri yüklemesi yapabilirsiniz.

Çözümlerimizle ilgili sizin için elimizdeki tek şeybuKulaklık bilgisayarım tarafından algılanmıyorBilgisayar kulaklığı görmüyor.