Windows bilgisayarı kapatmaya hazırlanıyor. Yeniden başlatma sırasında ekranda genellikle “Yeniden Başlatılıyor” mesajı görüntülenir.

Windows Update, arka plan modunda çalışan, güncelleştirmeleri kullanılabilir olur olmaz indiren ve yükleyen bir hizmettir. Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra yükleme tamamlanacaktır. Bu yeniden başlatma sırasında uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Windows hazırlık aşamasında, bilgisayarınızı kapatmayın.

Ayrıca aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:Windows Hazırlığı Mesaj hala ekranda görüntüleniyor, ancak masaüstünde Windows önyükleme simgesi görünmüyor.

Düzgün çalışmıyorsa bilgisayarınızı güncellemeniz gerekebilir Windows Hazırlanıyor ekranı takılı kaldı, Windows hazırlık aşamasındaysa bilgisayarınızıkapatmayınWindowsHazırlanıyor Sorunununcevabını bulabileceğiniz yazımızda nasıl yapılacağını anlatacağız.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınız Kapanmıyor Hatası Nasıl Düzeltilir

Sorunla ilgili yapabileceklerinizWindowshazırlanıyor, bilgisayarınızı kapatmayın hatası:

 • Arka plan yükseltmesinin tamamlanmasını bekleyin
 • İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin
 • Güç Sıfırlaması Gerçekleştirin
 • SFC’yi tara
 • Windows’u Yeniden Yükleyin
 • Windows Güncelleme Ayarları

Arka Plan Yükseltmelerinin Tamamlanmasını Bekleyin

Öncelikle çözüm bulunana kadar beklemeniz gerekecektir.Windows hazırlanıyor. Bilgisayarınızı kapatmayın. hatası.

Windows perde arkasında bazı önemli yükseltmeler gerçekleştiriyor olabilir, bu nedenle bu mesaj görüntüleniyor olabilir. Bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaların sayısına ve türüne bağlı olarak sistemin görevleri tamamlamak için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Sisteminiz düzgün çalışıyorsa ekran kısa bir süre sonra kaybolacaktır.

Bilgisayarınızın düzgün şekilde açıldığından emin olmak için tüm sistem görevleri tamamlanana kadar beklemelisiniz.

Emin değilseniz lütfen bizimle iletişime geçin.Windows hazırlanıyor, bilgisayarınızı kapatmayın Hala bir hata alıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Bilgisayarınızı güncellemede sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni internet bağlantınızdaki bir sorundur. Durum böyle değilse, iki kez kontrol edin ve düzeltmeye çalışın.

Kablolu bağlantı kullanıyorsanız yönlendiricinizi kontrol edin. Yönlendiricinin çalışıp çalışmadığını test etmek için kabloyu çıkarıp yeniden takın. Eğer kullanıyorsanız Wi-Fi bağlantınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Güç Sıfırlaması Gerçekleştirin

Güç Sıfırlama Bu, verilerinizi kaybetmeden bu sorunu çözmenin en güvenli ve en etkili yoludur.

Bu yöntem disk verilerine zarar vermez. Bu yöntem“Windows Hazırlanıyor” ekranına neden olabilecek tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

  • Güç düğmesine basarak bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.
  • USB kulaklıklar, USB sürücüler ve taşınabilir sürücüler gibi tüm çevresel aygıtların bağlantısını kesin.
 • Bilgisayarın güç kablosunu çıkarın.
 • Dizüstü bilgisayarı kapatarak pilini çıkarabilirsiniz. Bu adım yalnızca çıkarılabilir pilleri olan dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.
 • Bilgisayarınızın güç (açma/kapama düğmesini) düğmesini en az 30 ila 40 saniye basılı tutun.
 • Elektrik fişini bilgisayarınıza takın. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları pil bölmesine bir güç hücresi yerleştirmelidir
 • Bilgisayarınızı tekrar başlatın ve hatadan kurtulup kurtulmadığınızı kontrol edin.

SFC’yi tara

Windows’un Windows 8/10/11’i hazırlaması çok uzun sürüyorsa veya yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri Windows’un hazır olmasını engelleyen sorunları çözemiyorsa Sistem Dosyası Denetleyicisi kullanılabilir.

Bozuk sistem dosyalarınız varsa Windows “” ekranında takılıp kalabilir.Windows’u Hazırlayın” ekranı. Yerleşik bir program olan Sistem Dosyası Denetleyicisi sorunu çözebilir.

Sistem Dosyası Denetleyicisi Bu yardımcı program, Windows 10’daki sistem dosyalarının bozulmalarını kontrol eder. İleri düzey kullanıcılar için önerilir. Çalıştırmak için:

 • Komut İstemi TürleriGörev çubuğunda “Ara” kutusunu arayın. Sonuçları kullanarak bir ürün veya hizmet arayabilirsiniz. Sol tıklamayı basılı tutun (veya basılı tutun) Komut İstemi Masaüstü Uygulaması) ve Yönetici Olarak Çalıştır’ıseçin
 • DISM.exe Türleri/Online /Cleanup-image /Restorehealth Lütfen “/” işaretinden sonra boşluk eklemeyi unutmayın. (Not: Bu adımın tamamlanması 30 dakika kadar sürebilir.
 • Sfc/scannow

Doğrulama işleminin %100’ü tamamlanana kadar bekleyin. Windows 10/11’in Windows’u hazırlama döngüsünün hala etkin olup olmadığını kontrol etmek için bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows’u yeniden yükleyin

Windows ile yaşadığınız sorunların düzeltilebilir olmaması mümkündür. Yeni bir Windows kopyası yüklemek nihai çözümdür.

Bununla ilgili makalemizi buradan okuyabilirsinizWindows 10’u Yeniden Yüklemenin zor sürecini kolayca öğrenebilirsiniz.

Windows Güncelleme Ayarları

Aşağıdakileri yaparak işletim sistemleriniz için güncelleme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz:Başlat Menüsü > Güvenliğinizi Güncelleyin .

Windows hazırlık aşamasında Bilgisayarınızı kapatmayınÇözümmakalemiz şimdi tamamlandı.

Sık Sorulan Sorular

Windows Hazırlık’ta takıldı ne anlama geliyor?

Windows, bilgisayar çalışırken güncellemeleri indirmeye başlar. Yeniden başlatma sırasında yüklenen güncelleştirmelerin bilgisayarın çalışması üzerinde etkisi olacaktır. Windows, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Bilgisayarı kapatmayın uyarısını görüntüleyebilir.

Windows’un Bilgisayarı kapatmayın hata iletisini hazırlamasının nedeni nedir?

Bir Windows başlatma veya yeniden başlatma sırasında genellikle “Windows Hazırlanıyor” mesajı görüntülenir. Ekranda “Windows Hazırlanıyor” mesajı görünür, ancak masaüstünüzde Windows Önyükleme işareti yoktur.